top of page

Büky Dorottya

Büky Dorottya változatos karrierjét magyar-történelem szakos pedagógus diplomával kezdte, de hamarosan, igen fiatalon, tagja lett a rendszerváltó, első szabadon választott parlamentnek. Liberális politikusként, az SZDSZ padsoraiban, nyolc évig dolgozott a Magyar Országgyűlésben, ahol a Kulturális Bizottság és a civil szervezetekkel foglalkozó bizottság tagja volt.

  A második ciklus közepén elhatározta, hogy a politikusi pályát kommunikációs szakmai pályára cseréli. A kommunikáció szakma alapjait az USA-beli tanulmányútjain, választási kampányokban és kulturális projekteken sajátította el. 1996-ban alakította meg első kommunikációs tanácsadó irodáját. Dolgozott a Szegedi Szabadtéri Játékok, az Országos Színházi Találkozó, több színház és egyéb művészeti kezdeményezés kommunikációs tanácsadójaként. 1999-től vállalati kommunikációs területen, informatikai cégek felsővezetőinek adott személyi és vállalati kommunikációs tanácsokat. Ügyfele volt, többek közt, a Novakom, az Infigate és a Kiwi. 2002-ben az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. kommunikációs igazgatója lett. Majd ismét a szabadpiac következett, ahol tanácsadóként, az Ericsson Magyarország Kft, a Richter Gedeon Zrt, a Magyar Követeléskezelő Zrt, és sok egyéb kis, közepes és multinacionális vállalat felsővezetőjének munkáját támogatta. 2006-tól három évig volt a MÁV Zrt. kommunikációs igazgatója. A sztrájkok, balesetek, politikai és szakmai vészhelyzetek közepette ebben az időszakban  lett a krízishelyzetekben való kommunikációs helytállás az igazi szakterülete. Dolgozott, szintén kommunikációs igazgatóként, a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt-ben, a Bajnai kormány utolsó évében.

Mindig vonzódott a civil kezdeményezésekhez, a MONA Alapítvány kuratóriumának tagjakét a nők közéleti szerepével, a Magyarország Európában Alapítvány ötletgazdájaként és első titkáraként a civil társadalom és a kortárs magyar irodalom kapcsolatával foglalkozott. Mint ismeretes, ez utóbbi alapítvány adta ki öt éven át, Göncz Árpád elnökletével, a mai napig legrangosabb civil alapítású irodalmi elismerést, a Magyar Irodalmi Díjat.

2002-ben ismerkedett meg és kezdett dolgozni Feldmár Andrással, a Kanadában élő magyar származású pszichológus, pszichoterapeutával. Nagy sikerű előadások és sok magyar nyelven kiadott Feldmár könyv jelzi ezt az időszakot. Feldmár Andrással közösen írt könyvei -A barna tehén fia (2010 Jaffa kiadó), Útmutató tévelygőknek (2013. Jaffa kiadó)- melyeket hamarosan követ az Útmutató 2 - a kapcsolatok könyve, a HVG kiadó gondozásában. 2012 óta a Feldmár Intézet Közhasznú Nonprofit KFt. ügyvezetője. A Feldmár Intézet szellemi műhely, előadásokat, csoportokat, szervez, projektjei a PszichoFilo Expo és az sok éve igen sikeres Nyári Egyetem, ahol hívására a magyar és külföldi szellemi élet színe-java megfordul.

  2011 óta mozog különösen nehéz terepen, a Feldmárral közösen kidolgozott módszertan alapján, a nemzetközileg is elismert és díjazott Mesekör projekt keretében, többszörösen elítélt rabokkal dolgozik a Balassagyarmati Fegyház és Börtönben és foglalkozik velük szabadulásuk után. A Mesekörben a fogvatartottak saját életük élményeiből mesejátékokat állítanak össze, ezeket dramatizálják, megzenésítik, rendezik majd eljátsszák a gyerekeiknek, rendkívüli családi beszélő keretében. Munkájáért az Erste Nemzetközi Társadalmi Integrációs díjában és a Büntetés-végrehajtásért Érdemérem Bronz Fokozata állami kitüntetésben részesült, de ennél beszédesebb, hogy míg Magyarországon a szabadult fogvatartottak legalább 50%-a fél éven belül visszakerül a börtönbe, a Mesekörben 6 év alatt megfordult 64 szabadult közül mindössze 4 fő került újra a rácsok mögé. Bár Dorka ezt nem személyes érdemnek tekinti, de az összefüggéseket nem lehet nem látni. Munkatársaival 2014-ben létrehozták a Tévelygőkért Alapítványt, amely foglalkozik a börtönből szabadultakkal, a börtönben élők családjával, érzékenyítő programokat szervez iskolákban, nevelő otthonokban.

  A jelenkori legigényesebb pszichológiai/filozófiai/kommunikációs praxis tanítványának vallja magát. Mélyen hisz abban, - és elért szakmai eredményei is bizonyítják-, hogy minden pillanat, mindannyiunk számára esély az újrakezdésre, újjászületésre.

Büky Dorottya, tanár, kommunikációs tanácsadó, a Feldmár Intézet igazgatója

bottom of page