
ANGYALBOKSZ
Büky Dorottya könyvében hét beszélgetést olvashatsz volt börtönlakókkal, igazi nehézfiúkkal, akik együttesen csaknem 100 évet töltöttek a rácsok mögött, és most az életükről vallanak Dorkának. Megismerkedhetsz az Isten ostorával, aki 13 évesen lókötéssel kezdte, Felipével, akit fénykorában a fél magyar rendőrség üldözött az M3-ason, a Profival, aki a magánzárkán hosszú éveken át csak gyúrt és olvasott, vagy Árpival, aki már régen nem is élne, ha nem került volna be a sittre. Elgondolkodhatsz a pokolról, az emberölésről és az ártatlanságról, borzadhatsz, félhetsz, nevethetsz és sírhatsz.
A rokonszenv, a szeretet: megismerő erő. Aki szeretni tud: világmegismerő. Erről (is) szól ez a könyv.
Csak remélhetjük, hogy azok is olvassák majd, akiknek a leginkább szüksége lenne erre a megközelítésre
és esélyre saját értékrendjük, álláspontjuk átgondolására, nyitottságra, kíváncsiságra.


MESEKÖR
....ennek a programnak a híre jutott el Dr. Budai István börtönparancsnokhoz 2011 tavaszán. Megkeresett minket és feltette a kérdést, adaptálnánk-e a programot börtönviszonyokra. Kedves, fiatal, családos elsőbűntényesekkel fogunk dolgozni, mondta és barátságosan, bíztatóan mosolygott. A börtön kápolnájába lépve megállt bennem az ütő. Kétajtós szekrény méretű, kivarrt sötét pofák ültek ott tömött sorokban. Egyáltalán nem voltak kedvesek. És elsőbűntényes? Na ne… Gondoltam, hát ne legyünk nyulak, tegeződjünk, elmondtam azt, amit előzetesen kigondoltunk és hogy, aki itt nem önszántából, jókedvéből van, az húzzon vissza a zárkájába, mi csak olyanokkal tudunk dolgozni, akik tényleg részt akarnak venni. Jó páran elmentek. Maradtak 16-an. Így kezdődött. Három hétig rémálmaim voltak, aztán megláttam az arcokat, a különbözőséget, az izgalmas, titokzatos vonásokat, a kedvességet, a szépséget. Nem túlzás, nem őrültem meg! Aki nem hiszi, járjon utána.
Ez tehát 6 éve történt. Azóta minden pénteken ott vagyok a börtönben, ha esik, ha fúj. Játszunk, dolgozunk, mesejátékokat rakunk össze, vagyis raknak össze ők, a saját életük élményeiből, ezt dramatizálják, rendezik, megzenésítik és előadják a gyerekeiknek, illetve egyszer-egyszer, ha emberségesebb kurzus van a politikában, akkor civil közönségnek is. Ez a Mesekör. (Részlet Büky Dorottya bevezetőjéből)
























